а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вежбач

мн. вежбачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36508
1. Тој што вежба.
Албански: ushtrue, stërvitës
Примери:
Тој вежбач на трапез освои прво место.
2. Лице што раководи со вежби, што ги вежба другите.
Англиски: trainer Албански: trajner
Примери:
Вежбачот ја собра целата екипа.