а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вежбалница

мн. вежбалници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39235
просторија за вежбање
Англиски: exercise room
Примери:
Во нашата населба ќе се гради нова вежбалница.
Сигурно во вежбалница сте сретнале и луѓе што изгледаат дека не знаат што прават, ниту пак знаат како да ги користат справите за вежбање.