а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вежбалиште

мн. вежбалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 37566
Место каде што се изведуваат вежби.
Англиски: drill ground
Употреба: Спорт
Примери:
Утредента поставивме јаже на вежбалиштето високо околу 30 метри.
Досега се завршени пристапните патишта, голф вежбалиштето, а расчистен е и теренот за идниот голем голф терен.