а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдлаби

вдлабат; вдлабил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24667
1. Со притисок или на друг начин направи длабнатина.
Англиски: imprint Албански: thelloj
Примери:
Тенкот го вдлаби асфалтниот пат каде што помина.
2. вреже, втисне
Англиски: carve Албански: gdhend
Примери:
Тој вдлаби во стеблото на буката некаков знак.
3. (се вдлаби) Се направи длабнатина.
Англиски: indent Албански: thelloj
Примери:
Од поплавите патот се вдлаби на неколку места.
4. (се вдлаби) пропадне, се втисне
Англиски: sink in Албански: futet
Примери:
Тесното и стегнато коланче се вдлабуваше во нејзините полни слабини.
Изведенки
1. вдлабува несв.
(се) вдлабуваат
2. вдлабување ср.
глаг. им.