а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вареница

мн. вареници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54191
Каша направена од брашно.
Англиски: porridge
Употреба: Гастрономија
Примери:
Стојане, исечи дрва, ќе правам вареница.