а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

важничи

важничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се прави важен.
Англиски: puff up
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се коцоревме, се важничевме, парадно марширавме.
Изведенки
важничење ср.
глаг. им.