а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буден

будни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1985
1. Што не спие.
Англиски: awake
Примери:
Будниот чувар стражарел цела ноќ.
2. Што следи нешто со напрегнато внимание, што е претпазлив.
Англиски: cautious
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во тоа село го испратиле најбудниот и најдостојниот учител.
Изведенки
будност ж.