а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бројност

(едн.) бројноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13862
Голема количина, во голем број.
Англиски: quantity
Примери:
Нивната бројност го натера противникот во бегство.