а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

броило

мн. броила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27748
Апарат, направа за мерење на потрошена енергија.
Англиски: meter
Употреба: Технологија
Примери:
Броило за електрична енергија.
Тринаесет лица имале непријавено броило во системот, што исто така е кривично дело.
двотарифно броило за струја
контролно броило
неисправно броило