а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзо

Вид збор: Прилог
Ранг: 350
1. Забрзано, за кусо време.
Англиски: fast Албански: e përshpejtuar
Примери:
Чекореше брзо.
Се оддалечивме брзо од местото.
2. (брзо-брзо) За многу кусо време, веднаш.
Англиски: immediately Албански: menjëherë
Примери:
Тој го збодна коњот и брзо-брзо дојде меѓу нив.
Изведенки
брзост ж.