а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзне

брзнат; брзни, брзнете; брзнав, брзнаа; брзнал; брзнев; брзнеа; брзнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29885
1. Протече кратко и брзо.
Англиски: gush Албански: shpërthen
Примери:
Од устата му брзна крв.
2. Почне да плаче.
Албански: shpërthej loti
Употреба: Преносно значење
Примери:
Детето брзна да плаче штом го виде учителот на врата.
Изведенки
1. брзнува несв.
брзнуваат
2. брзнување ср.
глаг. им.