а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бреме

мн. бремиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6019
1. Тежок товар што го носи еден човек.
Англиски: burden Албански: barrë
Примери:
Девојките дрварки слегуваат од планина со бремиња дрва.
2. тешкотија
Англиски: burden Албански: barrë, ngarkesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога го чу тоа на состанокот, од душата му се симна тешко бреме.
Изрази
Иде време, носи бреме - секое време си има свои тешкотии.