а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борија

мн. бории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25735
1. труба
Англиски: trumpet Турски: boru
Употреба: Архаизам
Примери:
Гласот му беше како борија.
2. цевка
Англиски: pipe Турски: boru
Употреба: Архаизам