а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бордел

мн. бордели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26683
јавна куќа
Англиски: brothel
Примери:
Полицијата во лондонскиот кварт Њухем каде што се наоѓа олимпискиот стадион, за само година и пол затворила над 80 бордели.