а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болен

болни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1845
1. Што боледува, што го боли нешто.
Англиски: ill Албански: i sëmurë
Употреба: Медицина
Примери:
Таа е тешко болна.
Тој бил болен од маларија.
2. За дел од телото опфатен од болест.
Англиски: diseased Албански: i sëmurë, i prekur
Употреба: Медицина
Примери:
болни гради
болни нозе
3. Што боли, што предизвикува, што изразува болка.
Англиски: painful Албански: dhëmbje
Употреба: Преносно значење
Примери:
болно место
болно и тивко дишење
болна гримаса
болна вистина
болна глетка
4. Што личи, потсетува на нешто болно.
Англиски: unhealthy Албански: i sëmurë, shëndetlig
Примери:
болна амбиција
болни спомени
болна тишина
Изрази
Болен-здрав - секогаш.
Изведенки
болно прил.
Пример: Крикна болно.