а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боксува

боксуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 41692
1. Се занимава со бокс.
Англиски: box Албански: boks
Употреба: Спорт
Примери:
Тој боксува веќе десет години.
2. Удира некого со тупаници.
Англиски: beat Албански: godas
Примери:
Силеџијата го боксуваше таткото на девојката.
3. (се боксува) Учествува во боксерска борба со некого.
Албански: merr pjesë në boks
Употреба: Спорт
Примери:
Вие двајцата ќе се боксувате еден со друг.
Изведенки
боксување ср.
глаг. им.