а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боговски

боговскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45914
1. Што се однесува или што му припаѓа на бог.
Англиски: divine
2. Што е преголем, пребогат, преубав, што е како за бог.
Англиски: magnificent
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Нему му припадна боговски дел.
Условите во договорот беа боговски.