а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богатее

(се) богатеат; богатеев, богатееја; богатеел; богатеен; богатејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 47888
Станува сѐ побогат.
Англиски: enrich
Примери:
Таа почна да (се) богатее сѐ повеќе и повеќе.
Оф јас сиромав само со умот што се богатеам.
Изведенки
богатеење ср.
глаг. им.