а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боб

мн. бобови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25241
1. (само едн.) бакла, грав
Латински: faba Англиски: bean Албански: bathë, groshë, fasule
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Боб си е боб, а поп си е поп!
2. Санка за лизгање со повеќе места со два пара лизгалки од кои предниот е подвижен и служи за управување.
Англиски: bob Албански: sajë, bob
Употреба: Спорт
Примери:
Лизгањето со боб е олимписки спорт.