а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуе

блујат; блуј, блујте; блуев, блуеја; блуел; блуен; блуејќи; блув, блуја; блул
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13277
1. Повраќа, ја исфрла храната назад од желудникот.
Англиски: spit, vomit Албански: vjellë
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Таа цела ноќ блуеше.
2. Исфрла од себе нешто нагло и во големо количество (за вулкан, оружје).
Англиски: throw, spit Албански: hedh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фабричките оџаци блуеја чад.
Тенковите блујат оган.
3. (се блуе) повраќа
Англиски: vomit Албански: vjellë
Употреба: Медицина
Примери:
Ми се блуе кога го гледам како подрипнува во одењето.
Изведенки
блуење ср.
глаг. им.