а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блудничи

блудничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26064
Врши блуд, полови дејства врз друго лице.
Англиски: misuse
Примери:
Тројца гостиварци блудничеле со малолетничка.
Изведенки
блудничење ср.
глаг. им.