а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блудник

мн. блудници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32379
Човек што прави блуд.
Англиски: sinner
Примери:
Тој е стар блудник.
Изведенки
1. блудница ж.
мн. блудници
2. блуднички прид.
блудничкиот