а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блисне

блиснат; блисни, блиснам, блиснете; блиснав, блиснаа; блиснал; блиснат; блиснев, блиснеа; блиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25739
Истури, излее одеднаш.
Англиски: pour
Примери:
Ја грабнува чашата ракија и целата в уста ја истури, речиси ја блисна.
Изведенки
1. блиснува несв.
блиснуваат
2. блиснување ср.
глаг. им.