а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блантав

блантавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53662
блуткав
Англиски: tasteless Албански: i pashijshëm
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Блантав вкус.
Блантава вода.
Блантави гурабии.
Изведенки
блантавост ж.