а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благотворен

благотворниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21657
Што има добро дејство, полезен, корисен.
Англиски: soothing
Примери:
Благотворен стремеж.
Благотворна топлина.
Благотворна критика.
Благотворно влијание.
Благотворно дејство.
Благотворни зраци.
Изведенки
1. благотворно прил.
Пример: Се одрази благотворно.
2. благотворност ж.