а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бифе

мн. бифеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4312
1. Мала гостилница или просторија во која се пие, најчесто стоејќи.
Англиски: buffet Француски: buffet Албански: byfe
Употреба: Гастрономија
Примери:
Студентско бифе.
Бифе до Театарот.
Во центарот на градот има повеќе бифеа.
Неколку бифиња еднододруго.
2. Орман или дел од орман во кој се држат пијалаци.
Англиски: buffet Албански: byfe
Примери:
Големо бифе.
Бифе болно разновидни пијачки.