а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бит

из. мн. бита
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12897
1. (само едн.) Општите животни услови, обичаи и традиции на еден народ.
Англиски: character Албански: qenësi, karakter
Примери:
македонски бит
патријархален бит
2. Основна единица за количество информација.
Англиски: bit Албански: bit
Употреба: Информатика
Примери:
Еден бајт содржи осум бита.