а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бистар

бистриот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2806
1. Што е проѕирен и чист.
Англиски: clear Албански: i kthjellët,i pastër, i tejdukshëm
Примери:
бистар кладенец
бистра вода
бистра ракија
бистро езеро
бистри реки
2. јасен, блескав, сјаен
Англиски: clear Албански: shndritshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
бистар воздух
бистра месечина
бистар сон
бистар ден
бистра длабочина
бистро небо
3. Што сфаќа лесно и брзо.
Англиски: bright Албански: i zgjuar
Примери:
бистри деца
бистра жена
бистар селанец
4. Што гледа јасно.
Англиски: sharp Албански: /i kthjellët
Примери:
бистро око
бистар поглед
Изрази
Бистар како солза - многу чист, проѕирен.
Со бистар ум - при здрава памет, со непоматена свест.
Со бистра глава - со непоматен ум, трезвен.
Изведенки
бистро прил.
Пример: Бистро се снајде.