а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биралиште

мн. биралишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се бира.
Англиски: polling station
Употреба: Политика
Примери:
Приврзаниците излегоа на биралиштата.