а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билка

мн. билки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3098
1. Тревка, растение со лековита или со магиска моќ.
Англиски: herb Албански: bimë, barë
Употреба: Ботаника
Примери:
Старецот прави мелем од билки.
Од коприва, штавеј и од други билки може да се свари чорба за појака крв.
Не сум билка лековита, туку сум билка разделита.
Билките се чуваат далеку од урочливи очи.
2. лек
Англиски: remedy Албански: barë, ilaç
Употреба: Архаизам