а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беседа

мн. беседи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12850
1. Говор при свечен собир, посебно подготвена реч.
Англиски: speech Албански: predikim, fjalim
Примери:
Тој одржа беседа за улогата на поетот и поезијата.
Поздравна беседа.
Збирка на излагања и беседи.
2. проповед
Англиски: sermon Албански: predikim
Употреба: Религија
Примери:
Климент напишал беседи, похвали и поученија.
Луѓето што не го почитувале Христос, не се придржувале според евангелиските беседи.