а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безначаен

безначајниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4818
Што е без значење, без вредност.
Англиски: unimportant
Примери:
безначаен повод
безначајна работа
безначајни зборови
Водевме ситни, безначајни разговори.
Купчиња од безначајни партали.
Изведенки
1. безначајност ж.
2. безначајно прил.