а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездушен

бездушни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10186
Што нема душа, безмилосен, нечувствителен.
Англиски: brutal, heartless
Примери:
бездушен, крвав грабеж
бездушна тиранија
бездушни даночници
Изведенки
1. бездушно прил.
Пример: Бездушно го тепаше детето.
2. бездушност ж.