а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгрешен

безгрешниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13625
Што нема грев, непорочен, што е без вина.
Англиски: innocent
Примери:
Безгрешна, ангелска душа.
Човекот не е безгрешен.
Гневот го истури на безгрешните деца.
Изведенки
1. безгрешно прил.
Пример: Се трудеше да живее безгрешно.
2. безгрешност ж.