а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безвкусен

безвкусниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33162
1. Што е без пријатен вкус, блуткав, невкусен.
Англиски: tasteless
Примери:
Безвкусна храна.
2. Што е без усет за убаво, естетско.
Англиски: tasteless
Примери:
Безвкусна комбинација на бои.
Безвкусни сувенири.
Изведенки
1. безвкусно прил.
Пример: Готви безвкусно. Се облекува безвкусно.
2. безвкусност ж.