а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бебе

мн. бебиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2960
Новороденче, мало дете уште непроодено, доенче.
Англиски: baby Француски: bébé
Примери:
Доенчето на Темка беше здраво бебе.
Во рацете ќе го носам нашето бебе: знаеш ќе ти родам бебе.
Изведенки
1. бебенце ср.
мн. бебенца
хип.
2. бебуле ср.
мн. бебулиња
хип.
3. бепче ср.
мн. бепчиња
хип.