а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бастун

мн. бастуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7836
Специјално изработен стап со свиткана рачка за потпирање при одење.
Англиски: walking stick Турски: baston
Примери:
Ја накриви шапката и со бастунот во рацете отиде на шетање.
Изведенки
бастунче ср.
мн. бастунчиња
дем.