а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басра

мн. басри
Вид збор: Именка, женски род
Разни видови патогени габички (на листот и на плодовите) кај некои растенија.
Албански: gjeren
Употреба: Ботаника
Примери:
Басра кај тутунот.