а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басмар

мн. басмари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41218
Тој што продава басма.
Примери:
Басмарот секогаш скусувал, ама никој не го фатил.
Изведенки
басмарка ж.
мн. басмарки