а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бар

мн. барови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6730
1. Ноќен локал со музика и забавна програма.
Англиски: bar Албански: bar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Имаше голем бар, елегантно украсен со слики во масло, а црнечки оркестар свиреше секоја ноќ.
2. Бифе, мал локал во кој се служат пијалаци, најчесто стоејќи.
Англиски: bar Албански: bar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Влегуваа во малите скромни барови колку да испијат по една кригла пиво.
3. бифе (во креденец)
Англиски: bar Албански: bife, bar
4. Единица за мерење воздушен притисок.
Англиски: bar Албански: bar
Употреба: Физика
Примери:
милибар
Изведенки
барски прид.
барскиот
Пример: барска танчарка