а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баркод

мн. баркодови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42867
Испечатен код што служи за идентификација на производ.
Англиски: bar code
Употреба: Информатика
Примери:
баркод скенер
Со влезниците кои се со баркод, посетителите може на поставените екрани да гледаат филмови.