а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бараж

мн. баражи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43372
1. брана, пречка, преграда
Англиски: barrage Албански: pengesë
Употреба: Архитектура и градба
2. Интензивно артилериско бомбардирање.
Англиски: barrage Албански: barazh
Употреба: Воен термин
3. Решавачки натпревар или серија од натпревари.
Англиски: qualifying game Албански: kualifikim
Употреба: Спорт