а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бавно

Вид збор: Прилог
Ранг: 1101
Пипаво, полека, јаваш, со мала брзина.
Англиски: slowly
Примери:
Брзо-брзо, многу бавно се движите!