а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабар

мн. бабари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19106
Преправен човек кој на 14 јануари оди по куќите и изведува игри и прави шеги во врска со празникот.
Примери:
Тајфите бабари кои одат низ селата, од куќа на куќа, кога ќе се сретнат, стапуваат во битка.
Од врв планина слегуваат бабари со занишани ѕвонци.
Изведенки
бабарски прид.
бабарскиот
Пример: бабарска тајфа, бабарски обичај, бабарски маски