а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабаит

мн. бабаити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36264
Јунак, голем крупен маж.
Англиски: hero Турски: babayiğit
Употреба: Архаизам
Примери:
Седеле неколцина турски бабаити во една меана да пијат лута ракија.
Изведенки
бабаитин м.