а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атрофира

атрофираат; атрофирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 38917
Заостане, заостанува во развојот, не се развие, не се развива нормално.
Англиски: atrophy
Употреба: Медицина
Примери:
Органите за варење кај јагулите полека атрофираат во текот на целото патување.
При оваа болест дел од мозочното ткиво постапно атрофира.
Изведенки
атрофирање ср.
глаг. им.