а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арчи

арчат; арчел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8411
1. Троши пари.
Англиски: spend Турски: harcamak Албански: shpenzon
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Сите пари ги арчеше за храна.
Таа многу арчеше за фустани.
2. Расходува, троши нешто.
Англиски: spend Албански: shpenzon
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Тоа што се јаде бргу се арчи.
Изведенки
арчење ср.
глаг. им.