а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артикулира

артикулираат; артикулирајќи; артикулиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9764
1. Изведе, изведува артикулација, изговори, изговора јасно.
Англиски: articulate Албански: artikulon
Примери:
Децата тешко ги артикулираат гласовите како што се р и л.
2. Јасно образложи, образложува, претстави, претставува нешто.
Англиски: justify Албански: arsyetoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овие слоеви во прв ред ја артикулираат свеста за поезијата како уметност на зборот.
3. (се артикулира) Се изговори, се изговара.
Англиски: pronounce Албански: shprehem
Примери:
Постои тенденција да се упростуваат оние согласни групи кои тешко се артикулираат.
Изведенки
артикулирање ср.
глаг. им.