а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Стремеж во уметноста за искористување на сите стилски и технички средства за создавање врвно уметничко дело; висока уметност.
Албански: aspiratë
Примери:
Неговата уметност иако се одликуваше со артизам, беше ценета од публиката.
2. Смисла за убавина, естетика, уметност.
Албански: aspiratë
Примери:
Се одликуваше со висок артизам во одбирот на уметничките предмети.