а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арпа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Нелупен ориз.
Англиски: rice Турски: arpa Албански: arpë, oris i papastruar
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Го мереа степенот на влажност на арпата.